Planowanie transportu to skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Nie jest to bowiem tylko przewiezienie towaru z jednego miejsca w inne. Transport musi być dokładnie zaplanowany, aby spełniał oczekiwania klientów. Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu, w jaki sposób powinno odbywać się przygotowywanie transportu.

Jak przebiega planowanie transportu?

Proces transportowy to szereg działań, które są ze sobą ściśle powiązane. Tylko jeśli są one w odpowiedni sposób zaplanowane oraz przeprowadzone, możliwy jest przewóz towarów pod wskazany adres. Proces transportowy składa się z następujących czynności:

  • organizacyjnych,
  • handlowych,
  • wykonawczych.

Organizacyjne czynności związane są przede wszystkim z przygotowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów oraz zaplanowaniem trasy. Czynności wykonawcze to przede wszystkim załadunek, przewóz oraz rozładunek towaru, za co odpowiedzialny jest przewoźnik, który podjął się dostarczenia ładunku pod wskazany adres. Natomiast czynności handlowe związane są ze wszystkimi opłatami transportowymi, jakie trzeba uiścić.

Poszczególne etapy procesu transportowego

Planowanie transportu rozpoczyna się w chwili przyjęcia zlecenia przez spedytora. Jego zadaniem jest wybór przewoźnika, który będzie realizował transport, a także kompleksowe zorganizowanie go. To spedytor odpowiada za przygotowanie dokumentów, takich jak m.in. list przewozowy CMR oraz zawarcie umowy z przewoźnikiem.

Kolejnym etapem jest realizacja przewozu. Odpowiedzialność za niego bierze przewoźnik, z którym podpisana została umowa. Musi on podstawić samochód w konkretne miejsce w określonym czasie. Do jego zadań należy także załadunek, przewóz ładunku oraz jego rozładowanie. Odbiorca, który otrzyma go, musi podpisać dokument potwierdzający to, że do niego dotarł.

Ostatnim etapem jest dostarczenie do firmy spedycyjnej dokumentów niezbędnych do rozliczenia zlecenia.

Spedytor, jaka osoba odpowiedzialna za prawidłowy przebieg procesu transportowego przez cały czas monitoruje to, czy nie pojawiły się ewentualne niedociągnięcia, które należy wyeliminować.

Jak zoptymalizować planowanie transportów?

Transport musi być zaplanowany i zorganizowany w taki sposób, aby przebiegał on bezpiecznie, a przede wszystkim był opłacalny. Mogą w tym pomóc nowoczesne narzędzia informatyczne, które pozwolą zoptymalizować cały proces.

Na rynku działają także firmy, które zajmują się profesjonalną obsługą transportu. Dostarczają one innowacyjne rozwiązania, które pozwalają zwiększać wydajność i efektywność. Ułatwiają one nie tylko planowanie tras, ale również rozliczanie czasu pracy kierowców czy zarządzanie zespołem.

Planowanie transportów za pomocą nowoczesnych narzędzi informatycznych ma ogromne znaczenie dla minimalizowania strat dla firm przewozowych. Dość często zdarza się, że samochody robię puste przebiegi, czyli jadą do miejsca docelowego lub z niego wracają bez ładunku. Jest to duża strata dla firmy, dlatego trzeba zapobiegać takim sytuacjom. Właściwe zaplanowanie trasy oraz jej szczegółowego przebiegu umożliwia zabranie po drodze ładunku i dostarczenie go w międzyczasie pod inny adres w pobliżu.

O czym trzeba pamiętać, planując trasę?

Korzystanie z nowoczesnych narzędzi jest bardzo przydatne, ale wymaga od organizatora transportu znajomości podstawowych zasad planowania trasy. Nie warto przyjmować zleceń, których realizacja jest z góry skazana na porażkę. Jeśli ładunek nie zostanie dostarczony na czas, to będzie to wiązało się z koniecznością zapłaty kary. Z kolei brawurowa jazda kierowcy, który będzie spieszył się, aby zdążyć w wyznaczonym terminie, może skutkować wysokim mandatem.

transport

Planując trasę, trzeba wziąć pod uwagę również specyfikę drogi, po której będzie poruszał się pojazd. Bardzo ważne jest ukształtowanie terenu oraz aktualne warunki drogowe. Jeśli są one niesprzyjające, to konieczne jest doliczenie zapasowego czasu na realizację zlecenia.

Dobre firmy transportowe stosują w codziennej pracy zasadę “Just in Time”. W praktyce oznacza ona, że należy podstawiać samochód na załadunek oraz rozładunek w takich godzinach, aby kierowca nie czekał długo bezczynnie. Takie oczekiwanie wiąże się bowiem z dużymi stratami. Przede wszystkim w tym czasie spedytor nie może wziąć innych zleceń dla konkretnego samochodu, gdyż nie wie, kiedy znów wyruszy w trasę. Wszystkie te działania razem z nowoczesnymi systemami informatycznymi mają na celu zoptymalizować pracę firm transportowych i podnieść jakość świadczonych przez nie usług.